پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی:

تاریخ نامه: 16 شهريور 1394
شماره نامه:
روش های پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی چگونه است؟ پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی باید از دوران کودکی شروع شود. پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی در سه سطح ارائه می شود برای درک این موضوع سطوح و روش های پیشگیری تو ضیح داده می شود.  
اخبار و اطلاعیه های بهداشتی  |   

ارتقاء سلامت:در حال حاضر قبل از پیشگیری اولیه  روی مفهومی تحت عنوان ارتقاء سلامت تاکید می شود و مفهوم آن این است که از همان بدو تولد  و از زمانی که آسیبی به بدن و قلب نرسیده پیشگیری آغاز شود.

بنابراین روش زندگی از ابتدا باید به گونه ای باشد که رفتارهای آسیب رسان حذف و رفتارهای سالم جایگزین شوند.

پیشگیری نوع اول:

پیشگیری اولیه فعالیت هایی است که در آن هدف پیشگیری از ابتلا افراد است. در این روش پیشگیری سعی می کنیم که عوامل خطر ایجاد کننده بیماریهای قلبی و عروقی را در افراد سالم کنترول کنیم و در واقع از توسعه عوامل خطر جلوگیری کنیم.

بعنوان مثال:آموزش جلوگیری از استعمال دخانیات در افراد جوان یک نوع پیشگیری اولیه است ، به این مفهوم که به فرد آموزش داده می شود که عدم استعمال دخانیات احتمال ابتلا فرد به بیماریهای قلب و عروق را کاهش می دهد.

پیشگیری نوع دوم:

در پیشگیری ثانویه هدف جلوگیری از بروز پیامدهای ناتوان کننده بیماری است و روش آن شناسایی بیماران و درمان بهنگام آنان به منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری در آنهاست.

بعنوان مثال: وقتی که در یک جمعیت عمومی با سنجش فشار خون ، افراد مبتلا به نوع خفیف بیماری را شناسایی می کنیم و با درمان بهنگام آن از پیشرفت بیماری و عوارض آن جلو گیری می کنیم . پیشگیری ثانویه را بکار برده ایم.

پیشگیری نوع سوم:

مفهوم این سطح پیشگیری آن است که افرادی که به بیماریهای قلبی و عروقی مبتلا شده اند را باز توانی کنیم و از عوارض و ناتوانیهای آنان کم کنیم  تا زندگی برای آنان راحت تر باشد.

 

 

 

پیشگیری اولیه در بیماریهای قلبی و عروقی:

مهمترین روش پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی کدام است.

مسلما مهمترین روش پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی پیشگیری اولیه است. یعنی جلوگیری از شروع بیماری در افرادی که ممکن است در حال حاضر هیچ گونه تظاهری از بیماریهای قلبی و عروقی نداشته باشند،به این منظور باید از پیدایش بیماری و از توسعه عوامل خطر (ریسک فاکتورها) بیماریهای قلبی و عروقی جلوگیری کرد.

 

عوامل خطر بیماریهای قلبی و عروقی کدامند؟

الف) عوامل خطر غیر قابل تعدیل

ب) عوامل خطر رفتاری

ج) عوامل خطر فیزیولوژک

الف) عوامل خطر غیر قابل تعدیل چه مواردی هستند؟

عوامل خطر غیر قابل تعدیل عواملی هستند که غیر قابل تغییر و مداخله هستند،این عوامل همراه فرد هستند و فرد و جامعه نمی توانند آن را تغییر دهند این عوامل شامل موارد زیر هستند:

الف) سن    ب) جنس     ج) وجود سابقه خانوادگی بیماریهای قلبی و عروقی زود رس   د) نژاد

هر چقدر سن بالاتر رود امکان ظهور بیماریهای قلبی و عروقی بیشتر می شود،بطوری که با بالا رفتن سن پس از 40 سالگی احتمال بروز بیماریهای قلبی عروقی در مردان 49 درصد و در زنان 32 درصد است.

بنابراین بصورت طبیعی انتظار داریم هر چقدر سن بالاتر رود احتمال خطر بیماریهای قلبی و عروقی هم بیشتر شود.

از این ویژگیها و عوامل خطر غیر قابل تعدیل چه استفاده ای میتوان کرد؟

این عوامل میتوانند در برنامه های غربارگری و شناسایی افراد در معرض خطر جامعه مورد استفاده قرار گیرند، وجود عوامل خطر در افراد می تواند مبنای اجرای برنامه های پیشگیری و مداخله ای خاص در جامعه شوند.

 

 

 

 

ب) عوامل خطر رفتاری:

دسته اول عوامل خطر، عوامل خطر رفتاری است در واقع این ها مواردی هستند که به رفتار و نحوه زندگی بستگی دارند این دسته شامل موارد زیر می باشد: 

الف) استعمال دخانیات

ب) زندگی کم تحرک و عدم وجود رضایت فیزیکی مناسب

ج) رژیم غذایی ناسالم (حاوی چربی اشباع شده و کلسترول زیاد،مصرف زیاد کالری و نمک و مصرف الکل)

 این دسته عوامل قابل پیشگیری و مداخله هستند و در برخی بیماریهای قلبی و عروقی تاثیر گذار هستند، به همین دلیل در ادامه بحث هم به تفصیل شرح داده خواهد شد:

عوامل خطر فیزیو لوژیک

این عوامل شامل موارد زیر می باشد:

1.افزایش فشار خون

2.چاقی

3.افزایش چربی خون

4.دیابت 

 

تهیه و تنظیم:زهرا زارعی-کارشناس بیماریهای غیر واگیر


دریافت فایل پیوست نامه
کلمات کلیدی:
بیماریهای     قلبی     و     عروقی    

تعداد بازدید:   ۲۹۳
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >