تغذیه ی ناسالم گامی بزرگ به سوی سرطان

تاریخ نامه: 11 بهمن 1394
شماره نامه:
بر اساس شواهد موجود با استفاده از یک تغذیه ی خوب می توان از بروز برخی از بیماری های مزمن و شایع از جمله سرطان جلوگیری کرد.  
اخبار و اطلاعیه های بهداشتی  |   

برای داشتن یک برنامه غذایی مطلوب می توان دستورالعمل های ساده ی زیر را به کار برد:

1-چربی کمتری استفاده کنید.

برنامه غذایی با چربی زیاد، سرطان های پستان و کولون (قسمتی از روده بزرگ)و پروستات را افزایش می دهد، بنابراین با خوردن مواد غذایی کم چرب مانند گوشت بدون چربی ،گوشت سفید (مرغ پوست کنده و ماهی)و یا لبنیات کم چرب و سبزیجات و حبوبات پخته در مرحله ی اول از چربی جامد حیوانی کمتری استفاده کرده اید و در مرحله ی دوم وزن بدن خود را ثابت نگه داشته اید.

2-بیشتر از غذاهای فیبردار استفاده کنید.

یک برنامه غذایی محتوی فیبر امکان ابتلا به سرطان های کولون و رکتوم (راست روده)را کاهش می دهد الیاف گیاهی همچنین باعث جذب و دفع سریع مواد غذایی می شوند در نتیجه در بهبود کار دستگاه گوارش موثرند این مواد بیشتر در دانه های غلات و حبوبات ،میوه ها،سبزیجات و نان های سبوس دار یافت می شوند.

3-از چاقی اجتناب ورزید.

با توجه به اینکه چاقی با سرطان های رحم،پستان،کیسه صفرا،کولون و مثانه ارتباط دارد،بنابراین با رعایت یک برنامه صحیح غذایی و انجام ورزش وزن خود را در حد تعادل نگه دارید.

4-از مواد غذایی غنی از ویتامین های آ و ث بیشتر استفاده کنید.

مواد غذایی غنی از ویتامین های آ و ث امکان ابتلا به سرطان های مری و معده و حنجره و ریه را کاهش می دهند زیرا باعث سلامت بافت ها و مقاومت در برابر عفونت ها می گردد.

ویتامین ث بیشتر در سبزی ها ، بعضی مرکبات از قبیل پرتقال ،گریپ فروت و توت فرنگی و گوجه فرنگی و فلفل سبز و قرمز یافت می شود.

ویتامین آ در غذاهای حیوانی وجود دارد.غذاهای گیاهی حاوی ماده پیش ساز ویتامین آ می باشند که به ساخت ویتامین آ در بدن کمک می کند.

5-مصرف غذاهای شور را به حداقل برسانید.

در مناطقی که مردم آنها بیشتر از غذاهای شور(منظور از سبزیجات شور شده مثل خیارشور ،گوجه شور و ..)به مدت طولانی استفاده می کنند، میزان وقوع سرطان مری و معده بیشتر می شود.

6-مصرف غذاهای سرخ شده و سوخته و نوشیدنی های داغ را محدود سازید.

سعی کنید به جای سرخ کردن مواد غذایی آن ها را به صورت آب پز آماده نمایید و از خوردن قسمت های سوخته ی گوشت ،نان و ته دیگ خودداری کنید همچنین نوشیدنی هایی مثل چای،قهوه و شیر را به صورت داغ مصرف نکنید.

 

سیده صدیقه هاشمی

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


دریافت فایل پیوست نامه
کلمات کلیدی:
تغذیه.ناسالم     سرطان    

تاریخ بروز رسانی:   11 بهمن 1394

تعداد بازدید:   ۲
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >