من و تو در یک جبهه‌ایم


1391/3/15 0:0
نکته ای بر حفظ اندوخته عاطفی بین همسران

من و تو در یک جبهه‌ایم

نکته ای بر حفظ اندوخته عاطفی بین همسران

محققین گفته اند: پیوستن همسران به یکدیگر در پایان روز و صحبت درباره آنچه که در طول روزاتفاق افتاده است، یکی از موثرترین راه برای داشتن اندوخته عاطفی در کنار یکدیگر است، بله به همین سادگی!

با گفتن جمله ای مانند: «امروز چطور گذشت عزیزم"؟ یا اوضاع امروز چطوربود؟ در پایان روز با صمیمیت و نشان دادن اشتیاق برای شنیدن حرفهای همسرتان،  می توانید گفتگوی جذاب و اثربخشی را با همسرتان آغاز کنید.

 بخش عمده مسایلی که رابطه زناشویی زوجین را مخدوش می کند هیچ ربطی به زندگی زناشویی ندارد و مربوط می شود به سایر مشکلات روزمره ، مانند شرایط دشوار در برخوردها، بدهکاریها ،تناقض ها و احساس درماندگی و ناخشنودی ها که در پایان روز به شما دست می دهد.اینکه در پایان هر روز زوجین زمانی را اختصاص دهند به گفتگو با هم  اما با تاکید بر "حس حمایتگرانه" یعنی هدف فقط حمایت عاطفی از همدیگر باشد با پرهیز از هرگونه تحقیر ، سرزنش،  قضاوت ، خوب و بد کردن ،و در آخر مقصر خواندن همدیگر!

این به هر دوی شما کمک می‌کند تا بر استرس زندگی خود که معلول زندگی زناشویی شما نیست، چیره شوید. بر اساس پژوهش «نیل جاکوبسن»، استاد دانشگاه واشنگتن، آموختن این کار برای سلامت دیرپای زندگی مشترک سرنوشت ساز است.

برای شروع، درباره زمان گپ زدن فکر کنید. برخی افراد مایلند از همان ابتدا عقده دل خود را بگشایند. اما برخی دیگر، قبل از آمادگی برای تعامل، به استراحت و کاهش فشار نیاز دارند. پس تا زمانی که هر دو به گفت‌وگو مایل باشید، صبر کنید. در روز، بیست تا سی دقیقه را به گفت‌وگو اختصاص دهید. قانون اصلی این است که درباره هر چیزی که می‌خواهید صحبت کنید، اما خارج از موضوعات زندگی مشترکتان باشد.خارج از رابطه زناشویی شما و سایر تعارضات زناشویی شما باشد.

در این زمان نباید درباره هیچ تعارضی بین خود بحث کنید. این مدت فرصتی است تا در خصوص مواضع دیگری از زندگی روزمره خود از یکدیگر حمایت کنید. در این موقعیت از اینکه از همسرتان حمایت می شود و او را درک می‌کنید، فوق العاده احساس آرامش خاطر می‌کنید و متقابلاً او نیز چنین احساسی خواهد داشت. نوبت بگذارید. هر طرف، 15 دقیقه صحبت کند.

پند ندهید. قانون اصلی در کمک به درک همسرتان این است که بگذارید همسرتان مطمئن شود که پیش از از ارایه راه حل، مشکل را کاملاً درک کردید و از اهمیت آن آگاهید. معمولاً همسران و به خصوص زنان درخواست راه حل ندارند و تنها به دنبال شنونده خوب یا تکیه گاهی برای برای گریه‌های خود هستندعلاقه خالصانه نشان دهید. نگذارید حواستان پرت شود. توجه خود را به او معطوف سازیدمشکل را آنچنان که فهمیدید بیان کنید. هم احساسی کنیداز همسرتان جانبداری کنید. این به معنای حمایت از اوست، حتی اگر دیدگاه او به نظرتان غیر منطقی آید. حواستان را جمع کنید الان وقت حمایت عاطفی است، نه داوری اخلاقی!

نگرش «من و تو در یک جبهه‌ایم را ابراز کنید».

اگر همسرتان خودش را در رویارویی با برخی مشکلات تنها می‌بیند، اتحاد با او را بیان کنید ابراز محبت کنید. بگذارید همسرتان بداند که احساسات او برای شما مهم است. دستانش را بگیرید و به او بگویید دوستش دارید. به او بگویید شما دونفرید و این مشکل هر دوی شماست. به عواطف ارزش بگذارید.

این موضوع از جمله نسخه هایی است که با تکرار روزانه و تداوم همیشگی می توان نتیجه را حفظ کرد .

 

خاتون باباحسنی - مرکز بهداشت گناوه


دریافت فایل پیوست
نکته ای بر حفظ اندوخته عاطفی بین همسران

   

تاریخ بروز رسانی:   6 امرداد 1398

تعداد بازدید:   ۱


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >