کارشناس مبارزه با بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه؛
اچ آی وی /ایدز یک عفونت قابل کنترل

9 آذر 1398
کارشناس مبارزه با بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت اچ آی وی /ایدز یک عفونت قابل کنترل است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه سعید غلامعلی زاده اظهار داشت: اچ آی وی یک عفونت قابل کنترل است که اغلب مردم به اشتباه به آن ایدز می گویند در صورتیکه ایدز مرحله آخر بیماری است و اگر فرد بیمار درمان خود را شروع کند هرگز به این مرحله نمی رسد.
وی بیان داشت: اچ آی وی بر خلاف سایر عفونتها ، خود بطور مستقیم فرد را بیمار نمی کند، بلکه از طریق آلوده کردن و از کار انداختن سیستم دفاعی بدن، باعث نفوذ عفونتهای فرصت طلب به بدن و در نهایت از بین رفتن بیمار در اثر یکی از این عفونتهاست.
غلامعلی زاده افزود: این بیماری سه مرحله  دارد. دو مرحله اول که مدت زیادی به طول می انجامد ، ولی هیچ علامت مشخصی ندارد. مرحله اول که پس از بروز ویروس به بدن رخ می دهد و شامل یک سری علائم غیر اختصاصی مثل سینه پهلو یا اسهال هست که دو الی سه هفته طول می کشد و به درمان هم جواب نمی دهد و خود بخود بهبود می یابد. در این مرحله حتی آزمایش فرد نیز منفی می باشد. این مرحله دو الی شش ماه بطول می انجامد.
وی اظهار داشت: به مرحله دوم عفونت پنهان می گویند. در این مرحله  بیمار هیچ علامت خاصی ندارد و قادر است ویروس را به دیگران منتقل کند و فقط آزمایش اچ آی وی  بیمار مثبت می شود. در این مرحله به بیمار، اچ آی وی مثبت گفته می شود. این مرحله بدون درمان دو الی ده سال طول می کشد.
و اضافه کرد: مرحله سوم که مرحله ایدز می باشد ، در این مرحله سیستم دفاعی بدن از کار افتاده و فرد در اثر یک عفونت ساده از پای در می آید.
کارشناس مبارزه با بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: سه راه اصلی انتقال برای بیماری خون و فرآورده های خونی ( اعتیاد تزریقی ، خالکوبی با وسایل آلوده و ... )، تماس جنسی، انتقال از مادر به فرزند است. اچ آی وی از راه های دست دادن، نیش حشرات، استخر یا حمام، مراودات معمول اجتماعی منتقل نمی شود .
اگر رفتارپرخطری داشتیم چه کنیم ؟
 سعید غلامعلی زاده اظهار داشت: در حال حاضر برای این عفونت درمان کنترل کننده ای وجود دارد، البته به معنای بهبودی کامل نیست. ولی این درمان با کم کردن تعداد ویروس در بدن فرد، اولاً باعث  می شود فرد بیمار طول عمر طبیعی خود را داشته باشد و ثانیاً باعث عدم انتقال بیماری به دیگران می شود.
وی بیان داشت: در صورتیکه فردی رفتار پرخطر دارد یا در گذشته سابقه رفتار پرخطر داشته است، می تواند با مراجعه به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت، داوطلب انجام تست  اچ آی وی شود. این تست بصورت رایگان و با حفظ اصول رازداری و محرمانگی انجام می شود و در عرض 20 دقیقه جواب اولیه را به فرد اعلام  می کند.
کارشناس مبارزه با بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در صورتیکه فرد اچ آی وی مثبت باشد با ارجاع از مرکز به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری و اقدام به شروع درمان وارد مرحله آخر بیماری نمی شود.
نهم تا 16 آذر بعنوان هفته اطلاع رسانی ایدز با هدف آگاهی بخشی به عموم در خصوص این بیماری نامگذاری شده است.


کلمات کلیدی:
ایدز     بیماریهای.رفتاری     شبکه.بهداشت.درمان.گناوه     مبارزه.با.بیماریهای.واگیر.غلامعلیزاده    

تاریخ بروز رسانی:   12 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >