اجرای برنامه مکمل یاری ویتامین آ جهت کودکان دو تا پنج سال (24 تا 59 ماه)

26 آبان 1399
مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت ودرمان گناوه گفت: اجرای برنامه مکمل یاری ویتامین آ جهت کودکان دو تا پنج سال (24 تا 59 ماه) از آبان ماه در مراکز بهداشتی درمانی این شبکه آغاز شده است.

مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت ودرمان گناوه گفت: اجرای برنامه مکمل یاری ویتامین آ جهت کودکان دو تا پنج سال (24 تا 59 ماه) از آبان ماه در مراکز بهداشتی درمانی این شبکه آغاز شده است.
اسماء صیادنیک در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: با شیوع کووید 19 و تبعات اقتصادی آن و کاهش دسترسی به غذا، گروه های آسیب پذیر جامعه از جمله کودکان زیر 5 سال به علت کمبود ریز مغزی ها و سوءتغذیه در معرض خطر بیشتر بیماری های عفونی قرار می گیرند.
وی بیان داشت: لذا سازمان بهداشت جهانی(who) با توجه به نقش ویتامین آ در تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر ابتلاء به کووید 19 و رشد و مقاومت بدن در برابر عفونتهای شایع دوران کودکی (اسهال، سرخک و عفونت های تنفسی) سلامت چشم و پوست در کودکان برنامه مکمل یاری با ویتامین آ را اجرا کرده است.
صیادنیک اظهار داشت: گروه هدف این برنامه کودکان 24 تا 59 ماه هستند. بعد از دو سالگی کودکان مانند قبل از دو سالگی به مولتی ویتامین نیاز ندارند و مصرف ویتامین  باید با تو جه به موقعیت کودک و صلاحدید پزشک انجام گیرد و باید مراقب مصرف بی رویه مکمل مولتی ویتامین  در کودکان باشیم.
وی اشاره کرد: اگر دوز ویتامین آ در شربت مولتی ویتامین تا 1500 واحد بین المللی باشد مشکلی ندارد و کودک می تواند با نظر پرشک، شربت مولتی ویتامین را مصرف کند اما از این مقدار نباید بیشتر بشود. 
مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: مکمل ویتامین آ ارائه شده در مراکز بهداشتی بصورت کپسول دو هزار واحدی می باشد. مایع درون کپسول به داخل دهان کودک چکانده می شود و تا 6 ماه ویتامین آ مورد نیاز کودک را تامین می کند و نیاز به مصرف روزانه ویتامین آ ندارد. در صورت دریافت مکمل ویتامین آ از مراکز بهداشتی درمانی و تمایل به مصرف مولتی ویتامین می بایست از نوعی باشد که حاوی ویتامین آ نباشد.
و بیان کرد: مکمل آ هیچ گونه عارضه جانبی جهت کودک ندارد. کپسول ویتامین آ که در مراکز بهداشتی درمانی تحت پوشش این شبکه به کودکان خورانده می شود محصول کشور کاناداست و بسیار با کبفبت می باشد. همچنین علاوه بر 2000 واحد ویتامین آ مقدار 40 واحد ویتامین E نیز دارد که نیاز کودکان 2 تا 5 سال به این ویتامین را تامین می کند.
صیادنیک تاکید کرد: هیچ بیماری یا مشکل پزشکی یا حتی واکسیناسیون نمی تواند مانع از تجویز مکمل ویتامین آ شود. مگر اینکه کودک دچار کرونا و یا مشکل حاد تنفسی دیگری باشد.
مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان گناوه  اظهار داشت: شیر، کره، زرده تخم مرغ، روغن جگر ماهی، جگر، سبزیجات زرد و نارنجی مانند هویج،فلفل دلمه رنگی، میوه های زرد و نارنجی مانند موز، سیب، نارنگی و ... منابع غذایی حاوی ویتامین آ هستند.
و درآخر از والدین محترم خواست اگر کودک دو تا پنج سال دارند به مراکز بهداشتی درمانی محل سکونت خود مراجعه کنند و مکمل ویتامین آ را دریافت کنند.


کلمات کلیدی:
ویتامین.آ     شبکه.گناوه     تغذیه     صیادنیک    

تاریخ بروز رسانی:   26 آبان 1399

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >