کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان گناوه؛
آگاهی از نشانه‌ها و دلایل ناباروری در مردان به پیشگیری و درمان به موقع آن کمک می‌کند

5 اسفند 1399
کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: روز اول هفته سلامت مردان با عنوان حفاظت از سلامت خانواده و پیشگیری از ناباروری مردان نامگذاری شده است . ناباروری مردان (male infertility) به زمانی گفته می شود که فرد پس از یک سال جهت فرزند دارشدن بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، صاحب فرزند نشود .

کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: روز اول هفته سلامت مردان با عنوان حفاظت از سلامت خانواده و پیشگیری از ناباروری مردان نامگذاری شده است . ناباروری مردان (male infertility) به زمانی گفته می شود که فرد پس از یک سال جهت فرزند دارشدن بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، صاحب فرزند نشود .

آسیه عباسی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در دوران گذشته ناباروری در مردان یکی از دلایل اصلی ناشناخته بود که به زنان ارتباط داده میشد ، تا جایی که تمامی علتهای ناباروری در زوجین را به زنان نسبت می دادند.
وی بیان داشت: ناباروری پدیده ای است که ممکن است در هر دو زوج اتفاق بیفتد.. زوجین باید ضمن پیگیری از راه مناسب جهت درمان ، برای یکدیگر تسلی خاطر باشند. بحث بین زوجین درباره علت ناباروری نه تنها کمکی به حل مشکل نخواهد کرد، بلکه موجب می شود زوجین نتوانند بهترین تصمیم را برای حل این مشکل در زندگی  بگیرند.
کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان گناوه با اشاره به درصد زوجینی که از ناباروری رنج می‌برند گفت: 15 درصد زوجین از ناباروری رنج می برند که در این میان 40 درصد عامل بروز ناباروری در زنان، 40 درصد در مردان و 20 درصد در هر دو زوج است.
امروزه با پیشرفت علم می توان ناباروری مردان را درمان کرد
 عباسی با اشاره به عوامل تاثیرگزار در ناباروری مردان اظهار داشت: ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان و مشکلات مزمن قلبی، دیابت و تیروئید، سبک زندگی نامناسب و چاقی بیش از حد، ابتلا به واریکوسل، سابقه ابتلا به اوریون در زمان بلوغ، تماس با برخی مواد سمی در حین کار، تاثیر امواج رادیویی و مغناطیسی، فعالیتهای فیزیکی شدید در ورزشکاران از عوامل شایع ناباروری مردان است.
کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان گناوه تصریح کرد: اولین و مهمترین اقدام، مشورت با پزشک و مراجعه به مرکز درمان ناباروری و پیگیری اقدامات لازم می باشد.
وی افزود: امروزه خوشبختانه با پیشرفت علم روش‌های درمانی زیادی برای حل این مشکل وجود دارد که با توجه به علت آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
آسیه عباسی بیان داشت: روشهای  درمانی ناباروری بستگی به علل ناباروری دارد. بسیاری از مشکلات باروری مردان با دارو یا جراحی قابل درمان هستند. برای تشخیص علت ناباروری مردان، پزشک معالج سابقه پزشکی شخص را مورد بررسی قرار می‌دهد.
وی اضافه کرد: همچنین جهت درمان مشکلات باروری مردان از روش‌هایی نظیر مصرف داروهایی که تولید اسپرم را افزایش می‌دهند، مصرف آنتی بیوتیک در صورت وجود عفونت و مصرف داروهای هورمونی به منظور درمان اختلالات هورمونی استفاده می‌شود. توصیه می شود از حمام‌های آب داغ طولانی یا استفاده مکرر از سونا پرهیز شود.  از مصرف الکل و دخانیات اجتناب شود.
کارشناس برنامه سلامت میانسالان شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان داشت: چنانچه این روش‌ها در درمان ناباروری موثر واقع  نشود ، با جراحی‌های مختلف مانند روشهای کمک باروری ivf و iui  میتوان استفاده کرد. .
وی تاکید کرد: مردان دارای مشکل ناباروری، با مشورت با پزشک خود درباره انواع درمان ناباروری ضمن بررسی ابعاد درمانی می توانند یک روش را برای درمان این پدیده انتخاب کنند و نباید در خصوص عدم درمان و غیرقابل حل بودن مشکل نگران باشند.


کلمات کلیدی:
ناباروری.در.مردان     سلامت.مردان     شبکه.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   5 اسفند 1399

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >