کارشناس برنامه سلامت مردان شبکه بهداشت ودرمان گناوه؛
ابتلا به بیماری کرونا و شیوع مرگ و میرناشی از آن در مردان نسبت به زنان بیشتر است

5 اسفند 1399
آسیه عباسی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: همه افراد جامعه در معرض خطر کرونا ویروس هستند، اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علایم تاثیر گذار هستند.

آسیه عباسی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: همه افراد جامعه در معرض خطر کرونا ویروس هستند، اما سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علایم تاثیر گذار هستند.
و اضافه کرد:  ابتلا و سن افرادی که علائم شدیدتری پیدا می کنند یا ابتلا به کرونا در آنها منجر به مرگ می شود، در سالهای پایانی میانسالی و دوره سالمندی بیشتر است.
عباسی بیان داشت: از مهم ترین چالش ها باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی تر بودن مردان نسبت به زنان و در نتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت خودشان است .
وی در این زمینه گفت: به دلیل تفاوت های اجتماعی و فیزیولوژیکی متعدد، مردان معمولا از وضعیت سلامت خود غافل می شوند و رغبتی به دریافت خدمات بهداشتی و پزشکی ندارند. همین باورهاست که مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه می کنند و به انجام آزمایش تن نمی دهند یا کمتر از زنان اصول بهداشتی مانند شستشوی مکرر دستها، استفاده از ماسک و دستکش را رعایت می کنند.
کارشناس برنامه سلامت مردان شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: یکی از عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید 19 در مردان وجود دارد، بیماریهای مزمن زمینه ای غیرواگیر مانند انواع سرطانها، دیابت، بیماری قلبی عروقی، بیماری کلیوی مزمن، بیماریهای سیستم عصبی می باشد که مردان در معرض خطر بیشتری  قرار دارند. این بیماریها زمینه را جهت ابتلا به بیماری کرونا و شیوع مرگ و میر ناشی از آنها بطور قابل توجهی در مردان افزایش می دهد. لذا نیاز به توجه و مراقبت بیشتری می باشند.
اثرات ناگوار ومخرب تغذیه ناسالم و بی تحرکی بر سلامت مردان زیاد شده است
آسیه عباسی اظهار داشت: به همان اندازه که ویروس کرونا خطرناک و مرگ آفرین است، اثرات ناگوار و مخرب تغذیه ناسالم و بی تحرکی بر سلامتی نیز می تواند منجر به عواقب ناخوشایندی مانند سکته قلبی و مغزی، دیابت، فشارخون بالا، چاقی، چربی خون بالا، کبد چرب، افسردگی، کاهش قوای عضلانی و.... شود.پ
وی اشاره کرد: تغذیه ناسالم، فعالیت بدنی ناکافی و چاقی از دلایل مهم بیماریهای غیر واگیر است که متاسفانه مردان را در معرض خطر ابتلا به کووید 19 و مقاومت پایین در مقابله با آن قرار می دهد. لازم است مردان برای محافظت از خود در مقابل کرونا و سایر عوارض بیماریهای غیرواگیر به رفتارهای ناسالم خود در دوره شبوع کرونا پایان دهند.
کارشناس برنامه سلامت مردان شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان داشت: هیچ چیز به اندازه یک برنامه غذایی کامل و صحیح به تقویت سیستم دفاعی کمک نمی کند. همچنین در زمان فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی در این گروه از اهمیت زیادی برخوردار است.
و افزود:  از سوی دیگر، فعالیت بدنی با شدت متوسط تا حداقل 30 دقیقه در روز ، ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا بالا می برد؛ هم چنین در کاهش استرسهای ناشی از این بیماری مهلک موثر می باشد.
مصرف دخانیات در مردان بیشتر از زنان است
 عباسی با اشاره مصرف بالای دخانیات گفت: عامل خطر دیگر دخانیات  هست که در همه جوامع، مصرف آن در مردان بیشتر از زنان است.
وی بیان داشت: سابقه مصرف دخانیات هنگام ابتلا به کرونا، علائم بسیار شدیدتر و کشنده تری ایجاد می کند، چرا که دود ناشی از دخانیات مانع از رسیدن اکسیژن به ریه ها می شود. به دلیل آسیب دیدگی و عملکرد نامناسب ریه ها در استعمال کنندگان مواد دخانی، این افراد با شدت و وخامت بیشتری تحت تاثیر این ویروس قرارخواهند گرفت.
اغلب شغلهای در معرض خطر مردانه هستند
کارشناس برنامه سلامت مردان شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: اغلب شغلهای در معرض خطر یا مردانه هستند یا حتی اگر مردان و زنان هر دو به آن اشتغال دارند ، مردان بیشتری مبتلا شده و با علایم شدید تری مواجه شده اند. شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان کادر بهداشت و درمان نیز بیشتر از زنان بوده است.
وی تاکید کرد: رعایت اصول حفاظت فردی در محیط کار بر اساس پروتکلهای مربوطه در این گروه سنی از اهمیت زیادی برخوردار است.
عباسی توصیه کرد: تفاوت های جنسیتی درسیاستگذاری های بهداشتی برای مهار اپیدمی کووید- 19 بیشتر مورد توجه قرار گرفته و توسط سیاست گذاران و متخصصین بهداشت عمومی به عنوان یک عامل مهم جمعیت شناختی در نظر گرفته شود.


کلمات کلیدی:
آسیه.عباسی     شبکه.گناوه     هفته.سلامت.مردان    

تاریخ بروز رسانی:   5 اسفند 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
<
ايميل :