مسئول مبارزه با بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه؛
با شناسایی زودهنگام مشکلات شنوایی در نوزادان می توان آنها را درمان کرد

18 اسفند 1399
مسئول مبارزه با بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: شناسایی زودهنگام مشکلات شنوایی در نوزادان و کودکان می تواند به درمان زودهنگام این مشکل کمک شایانی کند.

مسئول مبارزه با بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه  گفت: شناسایی زودهنگام مشکلات شنوایی در نوزادان و کودکان می تواند به درمان زودهنگام این مشکل کمک شایانی کند.
زهره گره در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: از دیر باز و بطور متداول پایشهای رشدی معطوف به موضوعاتی مثل کم کاری تیروئید ففنیل کتونوری و ناشنوایی بوده است.
وی اضافه کرد: پیشرفتهای تکنولوژی چند دهه اخیر زمینه غربال را در حوزه های سنی پایین تری فراهم ساخته مثل ارزیابی شنوایی بدو تولد، مشکلات رشدی، غربالگری متابولیک و الکترو فیزیولوژیک مختلف تضمین رشد مناسب در گروه تشخیص درست و مطمئن نقص یا نقص های موجود بطور اعم و نقص شنوایی بطور اخص می باشد.
گره بیان داشت: شناسایی، بررسی و مداخله انواع افت شنوایی در کودکان می تواند اثرات مخرب این نقص را بر گفتار، زبان، آموزش و رشد اجتماعی، روانی به حداقل برساند.
مسئول مبارزه با بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در هر مقطع از زندگی و هر لحظه ممکن است شنوایی آسیب ببیند. احتمال اینکه کودکی که در ارزیابی شنوایی بدو تولد، مشکلی نداشته است در مقطع پیش دبستانی یا دبستان درگیر افت یا نقص شنوایی شود، بسیار زیاد است. امروزه بر غربال شنوایی بدو تولد تاکید خاص می شود ولی این بدان معنی نیست که عدم وجود مشکل در بدو تولد حتما ضامن سلامت شنوایی در سنین پیش مدرسه باشد. لذا انجام بررسی های شنوایی بطور منظم در حد فاصل 5-3 سالگی طرف توجه متخصیص و متولیان بحث سلامت قرار گرفته است.
نشانه های افت شنوایی را در کودکان بشناسیم
زهره گروه بیان داشت: نوزادان زیر سه ماهی که به صدای بلند واکنش سریع نشان ندهند، نوزادانی که با صدای آهسته آرام نمی شنوند، نوزادانی که آوای (اوه)  را نمی سازند، نوزادانی که با صدای معمولی از خواب بیدار نمی شنوند و به صدای اطرافیان واکنش نشان نمی دهند مشکوک به مشکل شنوایی هستند.
وی افزود: نوزادان بین سه تا هشت ماهی که در پاسخ به صدا عکس العملی ندارند و هیجان نوزادا ن سالم را در پاسخ به جغجغه نشان نمی دهند نوزادانی که در پاسخ به صدا چشم های خود را حرکت نمی دهند نوزادانی که تا 6ماهگی هیچ گونه تقلید صدایی انجام نمی دهند مشکوک به مشکل شنوایی هستند.
وی درخصوص نوزادان ده ماه تا یکسال گفت: نوزادانی که به اسم خود واکنش نشان نمی دهند، نوزادانی که قادر به گفتن مامان و بابا نیستند و نوزدانی که صدا سازی نمی کنند و به اصوات حساس نیستند نیز مشکوک به مشکل شنوایی هستند.
گره همچنین اضافه کرد: کودکان سه سالی که مشکل شنوایی دارند معمولا وقتی حرفها را نمی فهند کج خلقی و اوقات تلخی می کند، درک گفتاری پایینی دارد وسوال نمی کند، به درخواست ها و تقاضاهای گوینده و شنونده جواب نمی دهد، از محاورات و عبارت چند کلمه ای استفاده نمی کند و یا کلماتی که استفاده می کند بیشتر به کلمات تک سیلابی محدود می شود و در تعامل و ارتباطات اجتماعی با هم سالهای خود بیشتر از اشاره و حرکات بدن استفاده می کند.
تشخيص به موقع کم شنوايي، می تواند مداخله زودهنگام و بهبود مهارت هاي رشدي در کودکان را تسهیل کند
مسئول مبارزه با بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: برخی از مطالعات نشان دادند که دانش آموزان کم شنوا در بعد شناختي در سه حيطه دانستن، به کارگيري و استدلال در مقايسه با دانش آموزان شنوا عملکرد ضعيف تري دارند  .
وی اشاره کرد: بنا به توصیه سازمان بهداشت جهانی، تمامی نوزادان پیش از ترخیص از بیمارستان می بایست تحت آزمایش های غربالگری شنوایی قرار گیرند.
و بیان داشت: با استفاده از روش های غربالگری در صورت کشف کم شنوایی در نوزاد با اقدامات به موقع توانبخشی، رشد طبیعی گفتار و زبان کودک تضمین می شود.
زهره گره خاطر نشان کرد: امروزه اجرای برنامه غربالگری شنوایی نوزادان، در بسیاری از کشورها، شناسایی، ارجاع و تشخیص زود هنگام کم شنوایی را تسهیل  کرده است. این امر به نوبه خود، مداخله شنوایی زود هنگام و کاهش سن کاشت حلزون برای کودکان کم شنوای شدید تا عمیق را ممکن می سازد.
وی افزود: مطالعات نشان داده اند مهارت های زبانی کودکانی که در سنین پایین عمل کاشت حلزون را دریافت می کنند با سرعتی قابل مقایسه با کودکان شنوا رشد می کند.
گره اظهار داشت: غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران برنامه ای عمومی برای کلیه نوزادان تازه متولد شده می باشد و با توجه به سیاستها، وظایف و اهداف معاونت امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور طراحی  شده است.
وی تاکید کرد: زمان طلایی برای انجام تست غربالگری بهنگام تا یک ماه پس از تولد، تست تشخیصی بهنگام تا سه ماهگی و انجام مداخله درمانی تا ۶ ماهگی،می باشد.
گره  توصیه کرد:  اگر نوزاد در زمان ترخیص از بیمارستان از نظر کم شنوایی غربالگری نشده، برای ارزیابی وضعیت شنوایی وی در شرایط همه گیری، حداکثر تا ۳۰ روز پس از تولد به نزدیک ترین پایگاه بهداشتی یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه شود.


کلمات کلیدی:
شنوایی.سنجی     نوزادان.و.کودکان.3تا5.سال     شبکه.گناوه     بهزیستی    

تاریخ بروز رسانی:   18 اسفند 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >